Zayıf Lüleburgaz Escort Fahriye

Zona hastalığı zon bölge demektir. Tıptaki ismi ise Variceller Zoster olarak bilinir. Bir bölge hastalığıdır. Yani bir bölgede olduğu zaman %90 başka bir bölgede olmamaktadır. Vücudun yarısını tutmaktadır. Varicelle Zoster toplumun her kesiminde görülebilen, genellikte yaşlı insanlarda görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalığın etkeni ise suçiçeği mikrobudur.

Zona Hastalığı!

Suçiçeği mikrobu hastalığın birinci aşamasıdır. Suçiçeği hastalığı çocukluk çağlarımızda geçirdiğimiz bir hastalıktır. Suçiçeğinin Varicella adında DNA virüsü vardır. Bu virüs vücutta sinir köklerinde kalır. Sinir uçlarında, sinir köklerinde kalan bu virüs uyumaya terkedilir. Fakat hastalığı geçiren kişiye herhangi bir zararı yoktur. Ancak sıkıntı gibi, stres gibi, vücut direncini kıran herhangi bir olgu varsa, bu uyumaya geçmiş olan suçiçeği mikrobu bu defa hastalık yapar hale gelir. Yani birinci aşaması suçiçeği hastalığı, ikinci aşaması ise zona hastalığıdır. Zona bir deri hastalığıdır.

Virüsler hastalık yapmaya başladığı zaman içi su dolu kabarcıklar şeklinde deride görünürler ve bu kabarcıkların şekilleri birbiri ile aynıdır ve kırmızı bir zemin üzerinde gelişirler. Bu hastalık, şiddetli derecede yanma, kaşınma, batma gibi acılar kişiye hissettirir. Zonanın en çok görüldüğü bölgeler bel bölgesinde görülür.
Eğer ilerleyen zamanlarda kişi ikinci kez zona hastalığını geçirdiyse kesinlikle bir doktora görünmelidir. Çünkü bu hastalık ikinci kez tekrarlanması mümkün değildir. Kanser vb. hastalıklar söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

Zona hastalığı herkesin başına gelebilecek virüs kaynaklı hastalıklardan bir tanesidir. Deri hastalığı olarak tanımlanan zona hastalığı, iki çeşit isimle anılmaktadır. Bunlardan birincisi gece yanığı, ikincisi ise kuşak hastalığıdır. Zona hastalığına yakalanma dönemi de bağışıklık sistemine büyük zarar veren depresyon dönemidir. Stresli olduğunuz ve travmaya girdiğiniz dönemler bu hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Ancak zona hastalığını hangi durumlarda uyanıp aktif olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir.

Zona hastalığı çocuklarda da görülse de 50 ve 60 yaşlarında olan insanlarda da görülmektedir. Çocuklara göre yaşlılarda ve orta yaşlardaki kişilerde zona hastalığı daha çok görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişiler stres ve sıkıntı yaşayıp bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Zona hastalığına neden olan virüs ile suçiçeği virüsü birbirine benzerlik göstermektedir. Zona hastalığının tedavisi elbette ki mümkündür ancak zamanın da müdahale etmese lekeleri vücudunuzdan biraz zor atabilirsiniz. Bu hastalıktan korunmak istiyorsanız bağışıklık sisteminizi her zaman korumalısınız. Aksi takdirde bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlarda zona hastalığı devreye girebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka hekime başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir