Trakya Escort Bayan Elif

Ispanak ve Ispanağın Faydaları Nelerdir? Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan ıspanak Asya kıtasına özgü bir bitkidir. Haşlanarak, böreklerin, salçalı yemeklerin, etli yemeklerin vazgeçilmez unsuru olan ıspanağın yıllardır faydalarından bahsedilir.

Ispanak ve Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Hatta Temel Reis adlı çizgi filme dahi konu edildi ve hafızalarımıza bu şekilde kazındı. Ispanak her ne kadar demir içeriğiyle ön plana çıkarılsa da aslında tam bir C vitamini deposudur. İçerdiği yoğun C vitamini sayesinde vücudun demir emilimi de artmaktadır. Ancak tüketimi sırasında yani yemek yapılırken içerdiği yoğun C vitamininin kaybedilmesine yol açacak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Mesela yoğun tuz ile ıspanağı ovalamak yanlış bir uygulamadır.

Yine ıspanak yüksek miktarda A ve K vitamini yanında, kalsiyum, klorofil ve iyot da içerir. Ancak ıspanaktan tam anlamıyla bu şekilde faydalanabilmek için çiğ ve taze olarak tüketmelisiniz.
Yine içeriğindeki protein ve folik asit hafızayı güçleştirici etkiye sahiptir.

Ispanağın Temel Reis çizgi filmine konu olan kas güçleştirici yönüne de değinelim. Aslında içerdiği tüm vitamin ve minerallerle tüm sinir ve kas sistemine faydası olan ıspanağın, içerdiği nitratla beyaz kas yapısını güçlendirdiği son zamanlarda yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu konu İsveç Karolinska Enstitüsü’nün fareler üzerinde yaptığı deney bu sonuç ile kanıtlamıştır.

Ancak tüm bu faydalarının yanında aşırı tüketiminin de zararlı olabileceğini belirtelim. Gereğinden fazla tüketim mide bağırsak ve idrar yolları problemlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir