Tekirdağ Sınırsız Escort Bayan Buket

Rahim ağzı kanserinin ilk belirtileri arasında genellikle vajinal kanama gösterilir. Fakat her zaman en ileri safhaya gelinmeden baş göstermeyebilir. Rahim ağzı kanserinin ilk tedavisi ameliyattır. Yeterli olmaması halinde kemoterapiye veya radyoterapiye başvurulabilir. 20 ile 80 yaşlarının arasında görülse de, grafik 45 – 60 arasına geldiğinde en yukarıları gösterir. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü bu riski çok arttırır. Bu virüs genellikle ilk cinsel deneyimin ardından ilk birkaç yılda kapılır. Kadınların çoğunun bedeni bu virüsten kurtulabilse de bazı kadınlar kurtulamazlar.

Bu da bu kadınların rahim ağzı kanseri olma riskini tehlikeli boyutta etkiler. Peki nedir bu HPV virüsü? Çok belirti göstermeyen 100 den fazla türü bulunan ( hatta ayak ve elde görülen siğillerinde sebebi bu virüsün bir türüdür. Ki bunlar görece zararsızdır ) bunların 30 a yakın türünün genetik hastalıklara sebebiyet verdiği bir virüs türüdür. Eğer bunlardan biri kapılmışsa rahim ağzının yakınlarındaki hücrelerin kötü huylu tümör oluşturacak şekilde üremesini sağlayabilir.

Sonuç olarak rahim ağzı kanseri de diğer kanserler gibi çok kolay bir biçimde farkedilmeyebilir. Biyopsiyle ancak mutlak bir sonuca ulaşılabilir. Eğer rahim ağzı kanseri ilerlemiş boyuttaysa adet düzeninin bozulması, menopoz sonrası ve ilişki sonrası kanamalar, kasıklarda ağrı, penetrasyon sırasında ağrı veya çok sık görülen akıntı çok sıkça rastlanılan belirtilerdir.

Bu belirtileri beklemeden özellikle 20 yaş üstü ve cinsel yaşamı başlamış olanların Pap semar testi yaptırarak, düzenlü olarak doktor kontrolüne gitmesi bir facianın engellenmesini sağlayabilir. Pap sear testi şüpheli sonuçlar veriyorsa işin ucu biyopsiye kadar dayandırılabilir. Biyopsi sonucunda gerekirse orada ki doku alınır veya lazer yardımıyla yok edilir.

Human Papilloma Virüsü şimdilik hala rahim ağzı kanserine en çok sebebiyet veren unsur olarak bilinmektedir. Bunun dışında geçerliliği çok tartışmalı olsa da yirmili yaşlardan önce girilen ve sık tekrar edilen cinsel ilişki, ilişkiye girilen kişinin sünnetsiz olması, sosyo-ekonomik seviyesinin düşük olmasından dolayı yeterli ve doğru beslenememe ve gerekli hijyenin sağlanamaması, çokeşlilik, C vitamini eksikliğinden dolayı tam anlamıyla güçlenemeyen bağışıklık sistemi, aşırı sigara ve alkol kullanımı, bedenin herhangi bir yerinde var olan enfeksiyonlara karşı tedbir alınmamış olması da rahim ağzı kanseri olma riskini arttırıyor olabilir.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi istatistikler bizlere bilinçlenerek ve farkında olarak aslında yılda ne kadar fazla canın kurtulduğunu anlatmaktadırlar. Bu yüzden her türlü kanserle ve hastalıkla ilgili bilinçlenmek gerekirken, özellikle kadınların meme kanseri, rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri gibi kadınlara has kanser türleriyle ilgili bilinçlenmeleri çok önemlidir. Sizde de yukarı bahsedilen belirtilerden biri varsa mutlaka bir doktora görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir