Tekirdağ Escort Bayan Aslı

Çilek ve Çileğin Faydaları Nelerdir? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gün yüzüne çıkan çilek; kokusuyla, tadıyla ve görünüşüyle insanların en çok tercih ettikleri meyveler arasında yerini almıştır. Bu güzelliğinin yanı sıra çileğin faydaları arasında, bir sürü hastalığa iyi geldiğini görmek mümkündür.

Çilek ve Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çilek, güçlü bir antioksidan olması nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmede oldukça büyük rol oynamaktadır. Diş etlerini güçlendirerek ağız kokusunu önler. Ayrıca diş taşlarının oluşumunu da engeller. Sinirleri güçlendirir. Sakinleştirici bir etkisi vardır. Kanser tedavisinde de oldukça önemli bir yere sahiptir, hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Kanı temizleyerek, tansiyonu düşürme de önemli bir yere sahiptir.

Çileğin faydalarını, genç kızlarımızın büyük bir sorunu olan sivilce ve akne tedavisinde de görmek mümkündür. Yiyerek ya da püre haline getirip sivilceli bölgeye sürerek tedavide kullanılmaktadır. Ayrıca idrar söktürücü etkisi vardır. Romatizma ağrılarını azaltmada yardımcıdır. Ateş düşürücüdür. Cilde güzellik ve canlılık katar.

Çileğin faydalarından yararlanabilmek için çilek seçerken bazı önemli noktalara da dikkat etmekte yarar vardır. Daha çok canlı, kırmızı ve lekesiz olanları seçmeye özen gösterilmelidir. Satın alındıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Buzdolabında saklanmak isteniyorsa saplarıyla birlikte ve yıkamadan saklanılmalıdır. Fakat besin değeri oldukça yüksek olan çileğin çok tüketildiğinde alerji yapma etkisi de unutulmamalıdır.

Çilek çabuk bozulan bir meyve olduğu için hemen tüketilmesinde fayda vardır. Ayrıca kalorisi de oldukça düşüktür. Daha iyi sindirilmesi için aç karnına yenmesi tavsiye edilir. Çileğin kendisi gibi yaprakları da kurutularak çay yapımında kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir