Lüleburgaz VIP Escort Bayan Nermin

Erken teşhis ve tedavi

Rahim kanseri erkenden fark edilebilir olduğundan her yıl düzenli olarak kadın doğum uzmanına muayene olmak oldukça önemlidir. Erken teşhis sayesinde hızla iyileşme ve kanserden tamamen kurtulma mümkündür. Kadın genital kanserleri içinde prognozu en iyi olan kanser türü rahim kanseridir. Erken tanının hayati önem taşıması nedeniyle; menopoza girdikten sonra kanama olduysa, düzensiz adet dönemleri ve adet döneminde olmaksızın kanamalarınız varsa, karnın alt kısmında ağrılar veya şişlik varsa, cinsel ilişki sonrası kanama oluyorsa muhakkak doktora görünmekte fayda vardır.

En sık kullanılan tedavi yöntemi cerrahi müdahale ile rahim, yumurtalıklar ve tüplerin alınmasıdır. Ameliyatın yeterli olmadığı durumlarda kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları da yapılabilir. Ayrıca östrojen hormonunun zararlı etkilerini engelleyen progesteron hormonunun verilmesiyle hormon tedavisi de uygulanmaktadır. Tedavi yöntemi kanserin hangi evrede olduğuna göre farklılık gösterebilir. Rahim kanserinden korunmak için uzmanlarca kabul görmüş bir yöntem yoktur.

Ancak kanserin belirtileriyle ilgili şikâyetleriniz varsa, ailenizde kanser öyküsü varsa, 5o yaşın üstünde ve menopozdaysanız düzenli muayene olmanız en etkili önlem olacaktır. Ayrıca tedavi sonrası kontroller de oldukça önemlidir. Nükseden kanserlerin teşhisi genellikle ilk üç yıllık takiple belirlenmektedir. İnsanların kanser türleriyle ilgili bilgi sahibi olmaları, kendi vücutlarını tanımaları ve herhangi bir değişikliği fark etmeleri tanı ve tedavi sürecinde büyük önem taşır. Birçok insan kanserle mücadele ederek ya da tedavi olup sağlığına kavuşmuş bir şekilde hayatını sürdürmektedir.

Rahim kanseri de gerekli önlemler alınarak ve düzenli muayenenin önemsenmesiyle kolayca iyileştirilebilecek bir kanser türüdür. Bu nedenle birçok kanser türünün ölümle sonuçlanmadığını bilmek gerekir. Her şeyden önce önemli olan kişinin genel olarak sağlığına karşı duyarlı olması ve sağlıklı bir hayat sürdürmeyi önemsemesidir. Ayrıca kanser vakalarında psikolojik sağlığın yararlı etkileri olduğu da bilinen bir gerçektir.

Tedavi süresince sosyal ve psikolojik destek sağlanan hastalarda iyileşme süreleri kısalmaktadır. Sağlığı, iyi olma haliyle bir bütün olarak ele alan tüm yaklaşımlar, hastalıkla mücadele etme motivasyonunun önemini vurgularlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir