Kriteri Olmayan Harika Escort İrem

Rahim kanseri ya da endometrium kanseri, adından da anlaşılacağı üzere yalnızca kadınlarda görülen ve en sık rastlanan jinekolojik kanser türüdür. Kadınlarda görülen diğer kanser türlerine oranla erken teşhis ve tedavide başarı oranı oldukça yüksektir.

Rahim Kanseri

Endometrium, kadın genital sisteminde rahim içini döşeyen tabakadır ve bu tabakada meydana gelen çevresel kaynaklı değişim ya da büyümeler nedeniyle rahim kanseri oluşur. Bu hastalık östrojen hormonuna bağımlı bir hastalıktır.

Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?

En sık karşılaşılan belirti vajinal kanamadır. Menopoz sonrası görülen kanamalar, adet süresinin uzaması, kanlı olmayan ya da çok az kanlı olan anormal akıntılar, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı olması hastalık belirtileridir. Hastalığın ilerlediği durumlarda alt karın bölgesinde ağrılar, cinsel ilişkide kanamalar, kilo kaybı ve kabızlık da görülebilir. Hastaların çoğu menopoz dönemindeki kadınlardır bu nedenle erken teşhis olasılığı oldukça yüksek bir kanser türüdür.

Risk faktörleri nelerdir?

Rahim kanserinde östrojen hormonunun rolü büyük olduğundan, hormonal dengesizlikler kansere yakalanma riski oluşturmaktadır. Özellikle östrojen miktarını artıran erken adet görme, geç menopoza girme durumlarında, kısırlık ve obezite rahatsızlıklarında kadınlar risk altındadır. Genç yaşta adet düzensizliği yaşayanlar da östrojene fazla maruz kalma durumundan dolayı hastalık riski taşımaktadırlar. 55 yaşın üstünde olmak, çocuk doğurmamış olmak, şeker ve hipertansiyon hastalıkları bulunmak ve meme veya yumurtalık kanseri geçirmiş olmak diğer risk faktörleridir. Erken yaşta cinsel ilişki, çok eşlilik ve yetersiz beslenme ise bilinen diğer faktörler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir