Edirne Escort Dansöz Asena

Vajinal Mantar! Kadınların sıklıkla karşılaştıkları ve tedavisi yapılmadığı durumlarda önemli sorunlara neden olan hastalıktır. Kadınların yaklaşık olarak % 80 ‘e varan kısmında en az bir kez görülmüştür. Geceleri artan, rahatsız edici bir kaşıntı ile kendini gösterir. İdrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma olur. Genital bölgede şişlik, mantar plakları, kırmızılık görülebilir.

Vajinal Mantar

Vaginal muayene ile tanısı konulmaktadır. Cinsel temasla nadiren geçmektedir. Erkeklerde de görülür fakat onlarda kaşınma vb. şikayetler genellikle olmamaktadır. Ciddi durumlarda, penis başında çatlaklar,tahriş ve cinsel ilişkiden sonra peniste yanma, kaşıntı görülmektedir.

Vaginal Mantar Oluşumunu Kolaylaştıranlar

Antibiyotikler, doğum kontrol hapları,hamilelik, adet dönemi, sıkı iç çamaşırlarının giyilmesi, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması(organ nakli hastalarında vb.),spiral,rahim ağzında yaralarınolması,naylon iç çamaşırları, günlük pedler, parfümlü pedler,vaginal parfümler, parfümlü prezevatifler, vaginal tampon kullanımı ,şeker hastalığı, şişmanlık.

Vaginal Mantar Tedavisi ve Korunma

Tedavisinde; hekim kontrolünde vaginal fitil, kremve ağızdan alınan mantar ilaçları kullanılır. Genellikle 1 hafta içinde belirtiler geriler, şikayetler azalır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Nemli ortamlar mantarların oluşumunu kolaylaştırır. Bu nedenle genital bölge yıkandıktan sonra kuru tutulmalıdır.Önden arkaya doğru, genital bölge temizliği yapılmalıdır.
  • Sıkı, naylon, sentetik giysiler giyilmemelidir.Pamuklu ürünleri kullanınız. Yıkandıktan sonra iç çamaşırlarınızı ütüleyiniz.
  • Havuz, deniz sonrası ıslak çamaşırların değiştirilmesi gereklidir.
  • Vagina asiditesini değiştirerek enfeksiyon oluşumunu kolaylaştıracak;parfümlü genital spreyler, parfümlü pedler ve prezervatifler, parfümlü tüy dökücüler kullanmaktan kaçınınız.
  • Genital bölge temizliğinde ph derecesi düşük, hekimlerin önereceği sabunlar kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir