Edirne Escort Bayan Vildanım

Çörek Otu Yağı ve Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir? Diğer besleyici yağlar gibi çörek otu yağının da birçok faydası vardır. Bunların başında hücre yenilemesi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, anne sütünün besleyici olmasını sağlaması ve artırması ve cildi nemlendirmesi gibi özellikler yer alır. Bir başka önemli özelliği, beyazlaşan saçların tekrar siyahlaşmasını sağlar.

Çörek Otu Yağı ve Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Aslında çörek otu yağının faydaları saymakla bitmez, çörek otunun sıkılmasıyla elde edilen yağ, tohumlarda uçucu ve sabit olarak ayrılır. Soğuk baskıyla elde edilen yağ daha değerlidir. En çok barındırdığı madde ise e vitaminidir. Çeşitli asitler ve doymuş yağ asitlerini de barındırır. Birçok minerali de bünyesinde barındır bunların başında çinko, demir, bakır ve kalsiyum gelir. Vücutta eğer demir eksikliği varsa bunu giderir ve çinko eksikliğinin yol açacağı sonuçları önler. Bunların başında bağışıklık sisteminin zayıflaması, kanamalar ve özellikle adet dönemindeki kanamalarda ciddi sorunların ortaya çıkması yer alır.

Çörek otu hem dâhilen hem de haricen kullanılabilir. Dâhilen kullanıldığında besleyici bir etkisi vardır ve vücutta dengeyi sağlar. İdrarın artmasını sağladığı gibi anne sütünün de miktar olarak artmasına yardımcı olur. İştah açar ve kanamaların kısa sürmesini sağlar. Romatizma için susam yağı kadar faydalıdır. Grip ya da nezle olunduğunda bağışıklık sisteminin yeniden kendini toparlamasına yardımcı olur. Hemoroid sorunlarında da etkili bir tedavi aracıdır. Bu sorunu yaşayan bireylerin salatalarına birkaç damla çörek otu yağı eklemesi yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir