Trakya Uzun Boylu Zayıf Bayan Asu

Varis neden olur?

Spor yapmamak, hareketsiz yaşam, sürekli ayakta olmak ya da sürekli oturarak çalışmak, sürekli sigara ve alkol kullanmak, aşırı kilo, kalıtsal nedenler, hamilelik ve sıcak yerlerde uzun süre yaşamak varisin risk faktörleri olarak sayılabilir. Özellikle 50 kadınlarda 50 yaş üstünde daha fazla görülmektedir.

Varis tedavisi

Varis çorabı olarak bilinen çorap giyilerek genişleme olan alanlarda daralma sağlanabilir ve kapaklar tam kapanır. Genelde küçük kılcal damarlarda oluşan varisler için uygulanan lazer yöntemi de yaygındır. Ameliyat ise günümüzde artık fazla uygulanmamaktadır, lazer uygulaması daha çok tercih edilmektedir. İğne ile tedavide ise damarın içine bir madde verilerek varisin ortadan kalkması sağlanabilir.

Nelere dikkat etmeli?

Varis, risk faktörlerinden de anlaşıldığı gibi hareketsiz bir yaşam sonucunda, uzun süre ayakta ya da oturarak çalışanlarda sıklıkla görülmektedir. Hem estetik açıdan hem sağlık açısından istenmeyen durumlara neden olur ve gün içinde sürekli artan bir ağrı yaşanmasına yol açar. Bu nedenle hareketsiz yaşamdan kaçınmak gerekir. Spor ve egzersiz yapmak, özellikle yürüyüş yapmak son derece önemlidir. Bacakların rahatlaması için havaya kaldırmak işe yarayacaktır. Kilo almaktan kaçınmak gerekir çünkü aşırı kilolar da varis sebebidir. Soğuk suyla bacakların ovulması ve yüzme yararlı olacaktır. Sıcak su varis oluşumunu artırır. Ayrıca çok dar kotlar giyilmemelidir. Sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir