Trakya Escort Bayan Didem

Akupunktur Nedir? Akupunktur tedavisi ne tür sonuçlar doğurur? Kimlere önerilir? Yan etkileri var mı? Akupunktur tedavisinin özü, vücutta dengeyi korumaktır.

Akupunktur Nedir?

Kelime anlamı olarak akupunktur, Akus – İğne, Puncture – Batırmak anlamına geliyor ve içimizdeki bio-regüler enerjiyi harekete geçiren yöntem. 5000 yıllık bir tarihi var.

Akupunktur, tüm dünyada uygulanan çok popüler bir tedavi. Günümüzde tıp, akupunkturu modern yöntemlerle açıklasa da çıkış bölgesi olan Çin’de şöyle açıklanmakta: “İnsan vücudunda 12 çift meridyen ve 2 ekstra meridyen vardır. Evrende her şey dengeli ve iç içe geçmiştir; gece-gündüz, sıcak-soğuk, aydınlık-karanlık nasıl dengedeyse, insanda sempatik ve parasempatik zıtlıklar denge halindedir. Bu zıtlıklardan birinin azalması, dengenin bozulmasına ve beraberinde hastalıkların oluşmasına yol açar.”

İnsan beyni bir ecza deposu gibi

Ciltte, bu meridyenler üzerinde 360 klasik akupunktur noktası var. Ancak bu sayı ekstra noktalarla 1000’i buluyor. Bu noktalar iğne, lazer veya manyetik mıknatıslarla uyarılarak beyine bir şifre gönderiliyor. Beyin derhal harekete geçerek hangi organ veya salgı bezi için ne kadar hormon veya enzim gerekiyorsa o kadar salgılanması için ilgili bölgeye sinirler vasıtasıyla mesaj gönderiyor. Böylece tedavi, dışarıdan hiçbir ilaç alınmasına gerek kalmadan sürdürülmüş oluyor. İnsan beyni bir ecza deposu gibi. Bütün ilaçların hammaddesi beyinde mevcuttur. Akupunktur tedavisinin özü, vücutta dengeyi korumak. Sağlıklı insanlarda bu denge yerindedir. Sıcak, soğuk, hastalıklar, beslenme bozuklukları, stres, gerilim, öfke, zor hayat koşulları, suni yiyecekler hep bu dengeyi bozan faktörler.

Akupunktur uygulamasının birçok çeşidi var. Kulakta, vücutta, el, ayak, dil, burun ve gözdeki iris tabakasında akupunktur noktaları bulunuyor. Akupunktur tedavisinin bilinen yan etkisi yok. Akupunktur, anesteziyle ameliyat vb. cerrahi uygulandığından placebo etkisinin de olmadığı kabul görmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir