Tekirdağ Escort Bayan Sıla

C Vitamini ve C Vitaminin Faydaları Nelerdir? C vitamini vücutta depolanamayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diğer adı askorbik asit olan C vitaminini siz ne kadar fazla alsanız da vücut kendi ihtiyacı kadar olanı depolayacaktır. Bu yüzden uzmanlar günde bir çay bardağı kadar portakal suyunun bizim günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılayacağı konusunda hem fikirler. Peki, bu C vitaminini biz neden almalıyız ve bu C vitamininin faydaları nelerdir?

C Vitamini ve C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Özellikle soğuk algınlığı yaşadığımızda çevremizdekiler bize C vitamini almamız gerektiğini söylerler. Bunun sebebi ise C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendiriyor olmasıdır. Bu yüzden grip nezle gibi hastalıklar sebebiyle zayıflayan bağışıklık sistemimizi C vitamini alarak güçlendirmemiz mümkün.

Bunun dışında C vitamininin faydaları arasında sayılabilecek bir diğer durum ise C vitamininin yaşlılığı önlediğidir. Yaş ilerledikçe cildimizin gerginliğini, esnekliğini sağlayan kollajen yapısı zayıflar. Bu durum ise ciltte sarkmalara kırışmalara sebep olur. İşte C vitamini kollajen dokunun yapımını sağlamakta ve yaşlanmayı önlemektedir.

C vitamininin faydalarından bir başkası ise pek çok kanser türüne karşı koruma sağlıyor olmasıdır. Korumasının yanı sıra kanserli kişiler tarafından C vitamini alındığı takdirde kanser hücrelerinin üreme riski azalıyor. Ancak C vitamini kanser hastalarınca mutlaka doktora danışılarak alınmalıdır.

Kalp krizi riskini de azalttığı belirlenen C vitamini, diş sağlığına, ağız yaralarına, göz hastalılarına da iyi geliyor. Hamile bayanların da C vitamini alması gerektiği uzmanlarca öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir