Edirne Sarışın VIP Escort Handan

Miyom Sebepler ve Faktörler

Miyomların oluşma nedeni tam olarak bilinmese de, ilgili klinik araştırmalara göre miyomların oluşmasına ve bu sürece etki eden bazı faktörleri inceleyelim:

  • Yaş: 30 ve 40’lı yaşlardaki kadınlarda miyom görülme oranı artar, menopoz dönemindeki kadınlarda görülme oranı düşüktür.
  • Aile geçmişi: Ailesinde miyom görülen kadınların bu hastalığa yakalanma riski 3 misli artmaktadır.
  • Obezite: Miyomların oluşma riskini artırır. Aşırı kilolu kadınlarda bu risk 2-3 misline çıkmaktadır.
  • Yeme alışkanlıkları: Kırmızı eti fazla tüketen kadınlarda miyom görülme olasılığı artar iken; sebze tüketimi miyom riskini azaltmaktadır.

Miyom Tanı ve Teşhis

Genelde hiçbir belirti göstermeyen miyomlara, rutin bir pelvik muayenede ve ultrasonda rastlanabilir. Herhangi bir rutin kontrolde miyomun varlığını düşündüren bir belirti varsa genellikle ultrason ve laboratuvar testlerine başvurulur. Ultrason cihazı aracılığıyla karın veya vajina içinden rahmin görüntüleri alınır. Kan testleri ile ise anormal kanamanın miyom kaynaklı olma ihtimali araştırılır.

Miyom Tedavi Yöntemleri

Miyomların tedavisinde tek ve en etkili tedavi yönteminden söz edemeyiz. Pek çok tedavi yöntemi vardır. Miyom taşıyan kadınların büyük bir çoğunluğunda (yaklaşık %50′sinde) bir belirtiye rastlanmaz. Ayrıca unutulmamalıdır ki miyomlar iyi huylu tümörlerdir. Tüm bu sebeplerden ötürü, eğer rahatsız edici bir belirti gözlemlenmiyorsa, müdahale etmeksizin her altı ayda bir kontrol yeterlidir.

Miyom tedavisinde kullanılan ilaçlar, genellikle adet kanamalarının şiddetini ve döngüsünü düzenlemeyi hedefler. Bu tür ilaçların, miyomları yok etmek gibi bir etkisi yoktur, ancak küçültmek hedeflene bilinir.

Cerrahi müdahaleler ise myomektomi, miyom embolizasyonu ve histerektomidir. Birden fazla miyom veya büyük bir miyom varsa açık abdominal cerrahi yöntemi tercih edile bilinir. Histerektomide(rahmin alınması) ise çözüm kalıcı ve kesindir. Ancak histerektomi önemli bir ameliyattır ve hamilelik ihtimalini tamamen ortadan kaldırır.

Uterin arter embolizasyonu ile miyomlara ulaşan küçük damarlar tıkanır(kan akımı durdurulur), miyomların beslenmesi engellenerek ölmesi hedeflenir. Myomektomi ameliyatında miyomlar rahimden çıkarılır. Rahmin dış yüzüne yakın miyomlar için laparoskopik myomektomi, rahmin iç yüzeyindeki miyomlar için ise histeroskopik myomektomi yöntemi kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir