Edirne Escort Muhteşem Betül

Vakum Destekli Meme Biyopsisi Nedir? Vakum destekli çekirdek göğüs (meme) biyopsisi vücutta açılan küçük bir girişten özel bir alet ve yönlendirme yardımı ile doku örneği alınması işlemidir. Bu yöntem cerraha klasik biyopsinin aksine tek ve daha küçük bir yara ile vücuttan daha fazla örnek alınması olanağını sağlar ve açık biyopsiden daha az zarar vericidir. Bu sebeple vakum destekli göğüs biyopsisi, göğüs hastalıkları tanılarında gün geçtikçe daha çok tercih edilen bir yöntem olmaya başlamıştır.

Vakum Destekli Meme Biyopsisi Nedir?

Bu yöntem için farklı şirketler tarafından çeşitli sistemler geliştirilmiştir fakat hepsi özünde ultrason tarafından yönlendirilen bir işlemi taşır. Farklı açılardan çekilen mamografi, ultrason ve MRI’ların hepsi vakum destekli biyopsi tarafından alınan doku örneklerini teşhis etmekte başarıyla kullanılmıştır.

Biyopsinin alınması sırasında doktor, biyopsi iğnesini farklı noktalardan örnek almak için kumanda eder. Bu süreç istenilen tüm bölgelerden doku örnekleri alınana kadar devam eder. Bu şekilde istenilen tüm bölgelerden vücutta tek bir yara açılarak doku örneği alınabilir. Klasik biyopside ise bu işlem vücutta daha fazla yara açılarak yapılır.

Vakum destekli biyopsi bölgesel anestezi ile yapılır ve vücutta kapatılması için dikiş gerekmeyen küçük bir yara bırakır. Operasyon genelde 1 saatten az sürer ve hastalar operasyon sonrası gündelik yaşamlarına geri dönebilirler. Bu operasyon açık biyopsinin aksine daha az kesik ve stres ile vücuttan daha fazla doku alınmasına olanak sağlar.

Fakat bazı durumlarda, göğsün resimleme tekniğiyle biyopsisi zor olduğundan her hasta için vakum destekli biyopsi uygulanamayabilir. Operasyon bu konuda deneyimli bir cerrah ve ya radyolog tarafından yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir