Edirne Escort Bayan Tülay

Potasyum ve Potasyumun Faydaları Nelerdir? Potasyum sodyumla beraber vücudun su dengesini ve asit baz dengesini sağlayan bir mineraldir. Bu nedenle vücut için çok önemli bir elementtir. Bu özelliğinden dolayı hem kasların sağlıklı çalışmasını hem de sinir iletimini sağlar.

Potasyum ve Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Kasların kasılma ve gevşeme reaksiyonlarının sağlıklı olmasını sağlar. En önemli görevi ise kalbin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Kalp ritminin düzenlenmesi için son derece önemlidir. Hatta kalp minerali olarak bile anılır. Her gün mutlaka tüketilmelidir.

Potasyum ve sodyumun vücuda belirli oranlarda olması gerekmektedir. İki elementten biri diğerinden fazla ise çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.  Böbrek rahatsızlıkları, masküler rahatsızlıklarda bu durum söz konusudur. Eğer bu denge bozulursa kesinlikle doktorunuzla görüşerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Süt ve süt ürünleri, avokado, kuru üzüm, muz, meyve ve sebzeler, sarımsak ve hurma potasyum bakımından zengin besinler arasındadır. Örneğin sadece tek bir muzda 550 miligram potasyum bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir