Edirne Escort Bayan Seher

Şifalı Bitkiler ve Şifalı Bitkilerin Faydaları Nelerdir? İnsanlar yıllardır doğada bulunan bitkilerden faydalanarak şifa aramış hastalıklardan korunmak için bitkilerden yararlanmışlardır. Bu bitkilerden bazılarını sizlerle paylaştık.

Şifalı Bitkiler ve Şifalı Bitkilerin Faydaları Nelerdir?

Ada Çayı: Ballıbabagiller familyasından gelmektedir. Yapraklarının kurusu çay gibi içilmekte ayrıca et yemeklerinde de kullanılmaktadır. Mide bulantısını keser, kan dolaşımını düzenler, idrar yollarına, diş eti hastalıklarına ve soğuk algınlığına iyi gelir fazla kullanılması durumunda zararlıdır.

Anason: Maydonozgillerden bir bitkidir. Anason bitkisinin tohumlarından elde edilir. İçinde bulunan atenhol denilen yağ anasonu kendine özgü kokusunu ve tadını yayar. İdrarı arttırır, baş ağrılarını keser, cinsel arzuları arttırır, astım ve bronşite iyi gelir fazla kullanılması durumunda uyuşukluğa yol açar.

Arpa: Önemli bir tahıl bitkisidir. Buğdaygillerden olan arpanın taneleri yem olarak kullanılır. Bira yapımında kullanılır. İdrar sökücüdür, prostat büyümesini önler.

Badem: Gülgiller familyasının alt familyasından küçük bir ağaç türüdür. Badem bu ağacın meyvesidir. Badem yağı cilde ve saçlara iyi gelir, E vitamini bulunan badem yaşlılık etkilerinden korur, kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir, bademde bulunan yağlar tok tutar ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Bakla: Baklagillerden bir bitkidir. Çekirdeklerinden yemek yapılır. Bakla kan şekerini düzenler, içinde bulunan yüksek düzeydeki lifler kabızlığı olanlar için iyi gelir, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

Biberiye: Ballıbabagiller familyasından bir bitkidir. Akdeniz çevresinde sıkça yetişen bit bitkidir. Yaprakları iğne şeklindedir çok fazla kullanılmaması önerilmektedir. Çay olarak içildiğinde hafızayı güçlendirir, kabızlığı giderir, kan dolaşımını arttırır.

Buğday: Buğdaygiller familyasından bir bitkidir. Un üretilmesinde kullanılan bir bitkidir. Yem olarak da kullanılmaktadır. Buğdayın kepeklisinin daha faydalı olduğu bilinmektedir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Çay: Çaygillerden bir bitkidir. Nemli iklimlerde yetişir. Etkili maddesi teindir. Mide tembelliğini ortadan kaldırır, idrar sökücüdür. Aşırı tüketilmesi sonucu çarpıntı, mide bulantısı gibi etkilere neden olabilir.

Çörek Otu: Düğün çiçeğigiller familyasındandır. Güzel kokuludur. Börek, poğaça gibi hamur işlerinde kullanılır. İştah açıcıdır, vücuda dinçlik verir, kandaki şeker miktarını düşürür.

Dereotu: Madonozgillerden güzel kokulu bir bitkidir. Uyku verir, iştah açar, ağız kokusunu giderir.

Dut: Dutgiller familyasındandır. Dut ağacının yaprağı ipek böceğinin besin kaynağıdır. İdrar sökücüdür, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunur.

Enginar: Papatyagiller familyasından gelen bitkidir. Kolesterolü düşürür, idrar sökücüdür, damar sertliğini önler, karaciğerde biriken yağın atılımına yardımcı olur.

Fesleğen: Ballıbabagiller familyasından gelen ılıman bölgelerde yetişen bir bitkidir. Uçucu yağ bulunmaktadır. Fesleğen kokusu sinekleri yaklaştırmaz, öksürüğü ve baş dönmesini önler.

Gelincik: Gelincikgiller familyasından gelir. Çiçekleri genel olarak kırmızıdır. Bronşite iyi geliri uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur.

Gül: Gülgiller familyasından güzel kokulu bitkidir çok çeşidi bulunmaktadır. Antiseptik olarak kullanılmaktadır, göz nezlesine iyi gelir, ishali önlemede yardımcı olur.

Hanımeli: Sarmaşık grubundan güzel kokulu bir bitkidir. Çiçekleri ve yaprakları kullanılmaktadır. Öksürüğe iyi gelir, idrar sökücüdür.

Hurma: Palmiyegiller familyasından gelmektedir. Sıcak bölgelerde yetişmektedir. Öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir, zihin gelişimine katkıda bulunur.

Ihlamur: Ihlamurgiller familyasından bitkidir. Ihlamurun kokusu güzeldir. Ağacından hafif bir odun elde edildiğinden doğramacılık ta önemli bir yer tutmaktadır. Çay gibi içilir. Soğuk algınlığına iyi gelir, kan dolaşımını normale döndürür, idrar sökücüdür.

Kekik: Ballıbabagiller familyasından gelmektedir daha çok dağlık ve kayalık bölgelerde yetişir. Yemeklerde baharat olarak kullanılır, hoş bir kokusu vardır. İdrar sökücüdür, iştahsızlığa ve sinirlere iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir